image


Aleksandra Bąk
Otyłość to problem nie tylko natury estetycznej.

Od lat stale narasta liczba osób zmagających się z otyłością. Od lat wiemy także, że jest to nie tylko mniej atrakcyjny wygląd, ale także problem mocno dotykający naszego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaliczyła otyłość do chorób cywilizacyjnych.

Otyłość prowadzi do różnych schorzeń m.in. do cukrzycy typu 2, nadciśnienia, stłuszczenia wątroby, dny moczanowej, choroby wieńcowej czy też zwyrodnień kości i stawów. Nadmierna masa ciała zwiększa także ryzyko nowotworów, o czym często zapominamy wymieniając inne czynniki kancerogenne. Nie przeczę oczywiście, że takowe są. Natomiast otyłość przez większość osób nie jest kojarzona z nowotworami, a co najwyżej z chorobami sercowo-naczyniowymi. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Przede wszystkim zadbaj o normalizację masy ciała – to doskonała profilaktyka wymienionych wyżej schorzeń.

Czy chcę Cię straszyć? Nie, chcę Cię uświadomić. Chcę abyś spojrzał na problem otyłości moimi oczami. A ja widzę to tak: gdy pojawia się u mnie w gabinecie osoba z nadmierną masą ciała, głównie zlokalizowaną w partiach brzusznych, jej problemem najczęściej jest także wysoki poziom glukozy(albo już cukrzyca typu 2) i stłuszczona wątroba. Gdy pojawia się osoba z dużym nadmiarem zlokalizowanym w partiach bioder, jej problemem zwykle są także zwyrodnienia kości i stawów. Taki codziennie widzę związek między nadmiarem kilogramów, a stanem zdrowia. A czy Twoja masa ciała jest w normie?

Powrót do bloga
Strona główna